ورود به مدیریت وبلاگ

حورا صدر: هیچ سندی مبنی بر عدم حیات پدرم وجود ندارد

نشست عصر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با حضور خانواده امام موسی صدر و با هدف بررسی آخرین وضعیت پرونده ربوده شدن وی برگزار شد.

به گزارش خانه ملت، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه) با حضور خانواده امام موسی صدر تشکیل جلسه داد و در آستانه سی و نهمین سالگرد ربوده شدن ایشان به بررسی موضوع پرداختند.

*بروجردی: پیدا شدن امام موسی صدر مطالبه‌ای ملی، اسلامی و انقلابی است

در ابتدای جلسه علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن بزرگداشت شخصیت امام موسی صدر اظهار داشت: امام موسی صدر به عنوان یکی از بنیانگذاران مقاومت در حالی که در رأس هیاتی به عنوان مهمان رسمی دولت لیبی به این کشور سفر کرد، ربوده شد.

وی افزود: عنصر بدفرجام تاریخ لیبی حداقل ادب میهمان نوازی را در خصوص امام موسی صدر به جا نیاورد.

بروجردی متذکر شد: همه ما در کنار خانواده امام موسی صدر قویا معتقدیم این فرد بزرگ به عنوان شخصیتی ماندگار همچنین در قید حیات هست و مطالبه به حق خانواده ایشان را حمایت می کنیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: پیدا شدن امام موسی صدر یک مطالبه ملی، اسلامی و انقلابی است و دو کشور ایران و لبنان بر این عزم استوار هستند.  

وی افزود: آقای کریمی قدوسی پیگیری این موضوع را عهده دار بودند که البته باید توجه داشت این موضوع وظیفه همه است و با توجه به گستردگی این مطالبه همچنان به عنوان یک مطالبه رسمی از دولت لیبی باید استمرار داشته باشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه امام موسی صدر منشأ خدمات بزرگی در جریان مقاومت بودند، گفت: هویت دادن به جامعه شیعی و بنیانگذاری مجلس اعلای شیعیان از جمله خدمات ایشان است و زندگی لبنانی ها با زندگی امام موسی صدر عجین است.

*دختر امام موسی صدر: هیچ سندی مبنی بر عدم حیات امام موسی صدر وجود ندارد

براساس این گزارش در ادامه این جلسه خانم حورا صدر دختر امام موسی صدر ضمن تشکر از برگزاری این جلسه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار داشت: سوال ما این است که در مرحله بعد از این کمیسیون بعد از این مرحله چه اقداماتی را انجام خواهد داد.

حورا صدر بیان کرد: در طول این مدت فراز و نشیب های فراوانی داشته ایم به خصوص تحولات لیبی مهم ترین تحولی بود که در این چند سال ایجاد شد که بعد از آن اقداماتی انجام شد. درخواست ما از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با توجه به جایگاهی که دارد این است که چه اقدامی را می تواند انجام دهد.

وی افزود: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس می تواند به عنوان بخشی از قوه مقننه به دستگاه هایی که در موضوع پرونده امام موسی صدر وظایفی دارند تذکراتی بدهد.

دختر امام موسی صدر ادامه داد: سال هاست که تلاش ما بر این است که بر همگان بقبولانیم که امام موسی صدر زنده است و هیچ سندی دال بر اثبات خلاف این موضوع را در اختیار نداریم.

وی افزود: کمیته رسمی که بعد از انقلاب لیبی برای پیگیری وضعیت امام موسی صدر توسط دولت لبنان تشکیل شد، اقدامات زیادی را انجام داده از جمله با مقامات سابق لیبی دیدار داشته و با بعضی از آن ها نیز در قالب سوال و جواب یا بازجویی اطلاعاتی را دریافت کرده که هیچ کدام سندی مبنی بر عدم حیات امام موسی صدر را ارائه نکرده اند.

حورا صدر گفت: پس از آنکه هانی بال پسر قذافی در لبنان دستگیر شد و به دادگاه برای پاسخگویی به قاضی پرونده احضار شد و پس از بیان مطالبی مشخص شد که اطلاعات دقیقی از موضوع امام موسی صدر دارد و حتی از مکان اسارت ایشان صحبت کرد و اسامی درگیر در این پرونده را نیز نام برد.

دختر امام موسی صدر اضافه کرد: پسر قذافی نیز پس از دستگیری هیچ سندی دال بر شهادت امام موسی صدر را ارائه نکرد ولی مسئله ما همیشه این بوده که باید ثابت کنیم ایشان زنده هستند و در یک زندان حضور دارند که باید این زندان را پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه شرایط لیبی پس از تحولات این کشور بسیار آشفته است و ما نیز نمی دانیم چه کاری باید انجام دهیم، ادامه داد: پیگیری برخی موضوعات در این پرونده از توان یک خانواده خارج است و نیاز به ظرفیت دو دولت ایران و لبنان در این زمینه احساس می شود.

حورا صدر با بیان اینکه دولت لبنان تلاش هایی را در این زمینه انجام داده است، گفت: فشارهای بین المللی و داخلی در لبنان وجود دارد تا هانی بال فرزند قذافی آزاد شود، این در حالی است که قاضی پرونده اعلام کرده که پسر قذافی اطلاعات دقیقی از پرونده امام موسی صدر دارد اما وی عنوان می کند تا زمانی که آزاد نشوم صحبت نمی کنم که در اینجا نیاز به توان بیشتری احساس می شود تا این اطلاعات استخراج شود.

دختر امام موسی صدر بیان کرد: با توجه به گذشت چندین سال از موضوع ربوده شدن امام موسی صدر آیا رواست که باز هم صبر کنیم، آن هم در مورد شخصیتی که در جهان اسلام و عرصه بین الملل بسیار تاثیرگذار بوده اند.

*داماد امام موسی صدر: اخبار واصله حاکی از حیات امام موسی صدر است

مهدی فیروزان داماد امام موسی صدر در ادامه جلسه اظهار داشت: در هر جلسه‌ای که ما حضور یافتیم بر ضرورت پیگیری پرونده امام موسی صدر تاکید شد، اما ذهنیتی پشت زمینه تفکر بعضی تصمیم سازان بود مبنی بر اینکه شاید امام موسی صدر زنده نباشد که همین موضوع موانعی را به وجود می‌آورد، در وزارت خارجه نیز تاکید می‍‌شود که باید پیگیری موضوع پرونده امام موسی صدر ادامه یابد.

وی افزود: از ابتدای انقلاب بر اساس تحلیل و اطلاعات گروه‌هایی از تصمیم سازان ما قائل به شهادت امام موسی صدر بودند در حالی که این اطلاعات از رژیم رژیم قذافی خارج نشده بود در مقابل این گروه برخی نیز معتقدند که بر اساس اطلاعات و اخبار هیچ سندی مبنی بر شهادت امام موسی صدر ارائه نشده است و اخباری که به ما می‌رسید دال بر زنده بودن امام موسی صدر بود.

فیروزان متذکر شد: تا زمانی که قذافی زنده بود راستی آزمایی این اخبار مشکل بود ولی 3 ماه بعد از سقوط قذافی آقای عبدالجلیل با آقای صالحی وزیر وقت امور خارجه ما دیداری داشتند و عبدالجلیل در این دیدار می‌گوید امام موسی صدر در طرابلس حضور دارند و زیر نظر قذافی است که رابطی از انقلاب در تشکیلات قذافی داریم و اطلاعات ایشان را به ما می دهد و بعد از سقوط طرابلس امام موسی را به شما هدیه می کنیم.

داماد امام موسی صدر ادامه داد: من 6 ماه بعد از سقوط قذافی با وزیر خارجه لبنان، آقازاده امام موسی صدر و هیاتی از لبنانی‌ها به به لیبی رفتم و با آقای عبدالجلیل دیدار داشتیم، در این دیدار نیز این موضوع از طرف عبدالجلیل تایید شد ولی گفت، این رابط از جمله نزدیکان قذافی است که فرار کرده و گم شده و نمی توانیم بگوییم کشته شده است یا نه.

وی افزود: هانی بال پسر دستگیر شده قذافی نیز می‌گوید امام تا دو سال بعد از دستگیری زنده بوده است، معمر قذافی در سخنرانی رسمی خود در سال 2002 می گوید امام موسی صدر ربوده شده و در لیبی است، این در حالی است که قذافی پیشتر گفته بود امام موسی صدر از لیبی به ایتالیا رفته است و ما این سخنرانی را به دادگاه ایتالیا بردیم و حکم دادگاه ایتالیا را تغییر دادیم.

فیروزان گفت: با این سخنرانی سایر سناریوهایی که مبنی بر شهادت امام موسی صدر بود و مطرح می‌شد بی اثر شد و رنگ باخت، من در جلسه‌ای که وکیل ما با زندانبان امام موسی صدر استنطاق می‌کرد حضور داشتم، این زندانبان تا سال 1998 ، 2سال زندانبان امام موسی صدر بود و خبر حیات ایشان را داد.

*کمیته‌ای ثابت برای پیگیری وضعیت امام موسی صدر براساس قانون تشکیل شود

محمدجواد کریمی قدوسی مسئول پیگری پرونده امام موسی صدر نیز در این جلسه اظهار داشت: باید طرحی تهیه شود تا بر اساس قانون کمیته ای ثابت برای پیگیری پرونده امام موسی صدر تشکیل شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بعد از گذشت حدود 40 سال که امام موسی صدر ربوده شده است، بیشترین اطلاعات و دلسوزی را خانواده امام موسی صدر داشته اند.

کریمی قدوسی گفت: در لبنان نیز اقداماتی در مورد پرونده امام موسی صدر انجام شده که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است.

مجتبی ذوالنوری نیز در ادامه این جلسه ضمن بیان ویژگی های شخصیت امام موسی صدر، اظهار داشت: می توان گفت دولت ها در ایران در پرونده امام موسی صدر خوب عمل نکرده اند، پس از سقوط قذافی فرصت مناسبی به وجود آمد تا با این فرصت فراهم آمده وضعیت امام موسی صدر مشخص شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: کمیته ای تشکیل شود تا خانواده امام موسی صدر صرفا درد فراق 40 ساله را تحمل کند و مسئولیت پیگری پرونده و وضعیت امام موسی صدر بر عهده دولت‌ها باشد.

ذوالنوری در پایان گفت: مقاومت مرهون امام موسی صدر استو نظام و کشور نسبت به این افراد مدیون است و باید هزنیه کند، متاسفانه برخی وظایف خود را نیز در این موضوع انجام نمی دهند.

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار