ورود به مدیریت وبلاگ

گیم‌شات: مقایسه سه عنوان برتر در سبک بتل رویال

در این مطلب می‌خواهیم به مقایسه سبک بتل رویال از سازنگان اصلی‌اش، یعنی  PUBG و Fortnite، به عناوین نوپا همچون بخش BlackOut بازی Call Of Duty: Black Ops 4 بپردازیم.

بدون شک بازی playerunknown’s battlegrounds یا همان PUBG، ساخته استودیو Bluehole یکی از شگفتی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سال 2017 بود که توانست خیلی زود موج زیادی از بازیکانان را به سمت خود بکشد و در مدت زمان اندکی محبوبیت بسیار زیادی را پیدا کند. وقتی که نگاهی به محتوای این عنوان می‌اندازی، متوجه ساده و بی آلایش بودن آن می‌شویم؛ اما PUBG به ‌این‌خاطر که توانست بازیکنان را وارد محیط جدیدی کند و تجربه جدیدی از بازی‌های انلاین را به آن‌های نشان دهد، مورد استقبال فراوانی قرار گرفت و در کنار آن کمتر کسی به اشکالات و ایرادات اولیه‌ی این بازی توجه کرد. این بازی موفق شد که در مرحله‌ی دسترسی زودهنگام رکورد‌های زیادی را جا‌به‌جا کند و فروش آن به 30 میلیون برسد و تعداد بازکنان همزمان به مرز 3 میلیون نزدیک شود.

در ابتدا که شما وارد بازی می‌شوید از شما خواسته می‌شود که شخصیت خود را از بین حالت‌های موجود بسازید که تنوع زیادی در آن‌ها دیده نمی‌شود و شما باید برای به‌دست آوردن این آیتم‌ها پول بازی را به‌دست آورید. این عنوان دارای حالت‌های تک نفره، دو نفره و چهار نفره است که شما قادر هستید در حالت دلخواه خود به بازی کردن بپردازید. عنوان PUBG از همان شروع شما را به چالش می‌کشد؛ در ابتدا در درون یک هواپیما حضور دارید که با توجه به انتخاب خودتان قادر هستید که در هر نقطه از نقشه که دوست دارید فرود بیاید. در حالت تک نفره فقط شما هستید و 99 دشمن دیگر که همگی به‌خونتان تشنه هستند و جالب تر از آن این است که بازی فاقد بخش آموزشی است و شما مستقیما وارد جریان بازی می‌شوید.

بازی در یک نقشه بزرگ جریان دارد و باید مهمات، سلاح و تجهیزات مناسب به‌دست آورید تا با دشمنان وارد جنگ شوید و برای بقا خود تلاش کنید. برای جلوگیری از طولانی شدن بیش از حد نبرد و پخش شدن بازی بازان در نقاط مختلف نقشه، بعد از گذشت هر چند دقیقه محدوده درگیری کوچک‌تر می‌شود که به شکل یک دایره است؛ دایره سفید رنگ که بر روی نقشه قابل مشاهده است، بخشی را نشان می‌دهد که برای ادامه نبرد با دیگر بازی بازان باید در آن محدوده حضور داشته باشید و در طرف دیگر، دایره بزرگ تری که به رنگ آبی دیده می‌شود و به‌صورت آهسته در حال کوچک شدن است، که اگر از دیوار انرژی دایره آبی عقب بمانید، کم کم از سلامتی شما کم می‌شود و اگر نتوانید خودتان را به دایره سفید برسانید کشته می‌شوید.

در عنوان PUBG سبک بازی کردن به خودتان باز می‌گردد و می‌توانید از همان شروع با دیگر بازی بازان درگیر شوید که در این صورت کار برای شما سخت می‌شود و باید به این موضوع امید داشته باشید که موفق شوید تا در همه درگیری‌ها پیروز باشید و راه دیگری که پیش روی شما قرار دار به کار گرفتن روشی عقلانی است که در این صورت شما باید فقط در صورت داشتن سلاح‌های قوی با دیگر بازی بازان درگیر شوید که انتخاب از بین این دو روش یا روش‌های دیگر به خودتان بستگی دارد. تجهیزات درون بازی بسیار متنوع هستند که شامل لباس، کیف، کلاه، زره، سلاح های مختلف و حتی وسایلی مثل ماهیتابه نیز شامل آن می‌شود.شما قادر هستین که دوربین خود را به هر دو حالت اول شخص و سوم شخص کنترل کنید.

به‌ طور کلی زمانی که اولین نمایش‌ها از PUBG دیده شد کمتر کسی فکر می‌کرد که این عنوان بتواند به‌ چنین محبوبیتی دست پیدا کند و موفق شود نمرات خوبی را از منتقدان دریافت کند اما پس از انتشار رسمی خلاف فکر همگان عمل کرد و توانست به‌خوبی بازی بازان را جذب سبک بتل رویال کند و پس از استقبال‌ بی‌نظیر از آن باعث شد که دیگر شرکت‌های سازنده نیز به فکر ساخت بازی‌هایی با سبک بتل رویال باشند.

بازی Fortnite ساخته شرکت اپیک گیمز نیز دیگر بازی است که پس از PUBG دومین بازی موفق در سبک بتل رویال است البته این نکته قابل ذکر است که قبل‌تر هم شاهد بازی‌هایی در سبک بتل رویال بودیم اما وقتی که این دو بازی معرفی شدند نام این سبک بیشتر از هر زمان شنیده می‌شود؛ در Fortnite نیز بازی در حالت‌های تک نفره، دو نفره و چهار نفره قابل بازی است. شما در ابتدا درون یک اتوبوس مدرسه هستید که در هر کجا از نقشه بازی که بخواهید می‌توانید فرود بیایید و با دیگر بازی بازان وارد نبردی نفس گیر شوید که همه فقط برای یک چیز می‌جنگند، آن هم زنده ماندن است.

محیط بازی Fortnite بسیار متفاوت از PUBG است، در فورتنایت تقریبا همه چیز تخریب پذیر است و با تبری که در اختیار شما است می‌توانید همه چیز را نابود کنید که با خراب کردن آن‌ها به شما سنگ، آهن و چوب اضافه می‌شود که باید از آن‌ها در سیستم ساخت و ساز استفاده کنید و این یکی از ویژگی‌هایی است که در PUBG وجود ندارد. یادگیری سیستم ساخت و ساز در بازی آسان است اما باید در آن ماهر باشید تا بتوانید در زمان درگیری با دیگر بازی بازان موفق ظاهر شوید؛ یادگیری استفاده از منابع به دست آمده برای شما در بازی یکی از روش‌هایی است که پیروزی را برای شما آسان‌تر می‌کند.

در PUBG شما باید تمام تمرکز خود را بر روی یادگیری تاکتیک‌های مختلف برای زنده ماندن در جنگ‌های نفس گیر بگذارید؛ در پابجی همه چیز واقع گرایانه است و به بازی بازان حس یک جنگ واقعی را می‌دهد. در عنوان Fortnite شما پنج جای خالی دارید و مدریت سلاح‌ها بسیار آسان تر از PUBG است.در این موضوع که این دو بازی شباهت‌های زیادی به یک‌ دیگر دارند هیچ شکی نیست و هرچه این دو عنوان را مقایسه کنید، بیشتر به شباهت‌های این دو بازی پی می‌برید اما با تمام الهام های گرفته شده Fortnite از المان‌های PUBG باز هم این دو عنوان هرکدام تجربه متفاوتی از سبک بتل رویال را به شما می‌دهند و این به سلیقه شما بر می‌گردد که کدام یک از این دو عنوان را انتخاب کنید؛ مبارزات در PUBG تاکتیکی هستند و اگر به دنبال یک شوتر تاکتیکی هستین که حس واقعی گرایانه بودن یک نبرد را به شما بدهد باید PUBG را انتخاب کنید اما اگر به مبارزات شلوغ و ساخت ساز علاقه دارید و از بازی فانتزی تر خوشتان می‌آید اتنخاب شما Fortnite است.

به طور کلی هر دو عنوان، مخاطبان زیادی را به خود جذب کردند و توانستند به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کنند و امروزه هرجا که اسم سبک بتل رویال به گوشتان برسد اولین چیزی که به ذهنمان خطور می‌کند عناوین Fortnite و PUBG هستند؛ که محبوبیت این سبک را مدیون این دو بازی هستیم.

پس از این، سازندگان PUBG از شرکت اپیک گیمز بخاطر استفاده کردن بازی Fortnite از سبک بتل رویال شکایت کردند که به نتیجه نرسید و جواب دادگاه به آن‌ها این بود که شرکت اپیک گیمز از سبک بتل رویال استفاده کرده است اما این کار به منظور کپی کردن از PUBG نیست و این سبک می‌تواند در هر بازی دیگری نیز استفاده شود. پس از اینکه سبک بتل رویال در بین بازی بازان به محبوبیت زیادی دست پیدا کرد و PUBG و Fortnite موفق شدند در عین ساده بودن بازی‌های خود سود زیادی را به دست آورند و بازیکنان زیادی را جذب کنند دیگر شرکت‌‌ها نیز به فکر استفاده کردن از سبک بتل رویال در عناوین خود شدند.

به طوری که در عناوین جدید و مطرح شوتر مثل Call of Duty: Black Ops 4 و Battlefield V شاهد بخش بتل رویال هستیم و حتی در مورد بخش آنلاین عنوان Red Dead Redemption 2 نیز این موضوع صدق می‌کند. پس از عرضه عنوان Call of Duty: Black Ops 4 شاهد بخش بتل رویال در این عنوان بودیم که این بخش توسط سازندگان Blackout نام گذاری شد. مانند PUBG و Fortnite سبک بتل رویال در جدیدترین نسخه از Call of Duty نیز جواب داد و به‌خوبی بازی بازان را جذب کرد به‌ طوری که به اعتقاد خیلی از منتقدان و بازی بازان بخش Blackout بهترین بتل رویال ساخته شده تا به امروز است.

بخش Blackout مهمترین ویژگی عنوان 4 Black Ops  است که بیشتر از دیگر بخش‌های این بازی، بر آن اهمیت داده شده؛ به صورت کلی هسته این بخش مانند Fortnite و PUBG است و مثل این دو عنوان باید به دنبال جمع آوری تجهیزات باشید و برای زنده ماندن تلاش کنید تا در جنگ پیروز شوید و بازی در سه حالت تک نفره، دو نفره و چهار نفره برای بازی بازان در دسترس است. اما وجود ویژگی‌های منحصر به فرد باعث شده است که بخش بتل رویال عنوان Call of Duty: Black Ops 4، یعنی Blackout به بهترین بتل روبال ساخته شده تبدیل شود. نقشه بازی  گستردگی فروانی دارد و وجود مکان‌های نوستالژیک در بازی مثل asylum باعث شده است تا با دیدن دوباره آن‌ها خاطرات دوستداران این سری یادآوری شود و حس خوبی را به بازی بازان منتقل کند و جدا از این موضوع قرار داشتن تمام شخصیت‌های عناوین Black Ops درون این بخش باعث شده که بازی محبوبیت بسیار بالایی برای این قسمت داشته باشد و البته آزاد کردن هرکدام از آن‌ها زمان می‌برد که جذابیت زیادی به بازی بازان در این بخش داده است.

یکی دیگر از دلایل موفقیت این بخش وجود اسلحه‌های مناسب است که کار کردن با آن‌ها بسیار جذاب است،  به‌ طوری که از شلیک کردن به دشمنان خسته نمی‌شوید و البته این موضوع یکی از مهمترین دلایل محبوبیت بخش Blackout است که در PUBG و Fortnite شبیه سازی هر سلاح بسیار کمتر از Blackout به واقعیت نزدیک بود و بازی بازان  لذت کمتری از گان پلی خود می‌بردند. صدا گذاری عالی و کم نقص یکی دیگر از نقاط قوت این بخش است؛ صداگذاری دقیق بر روی سلاح‌ها و شنیده شدن کوچکترین صدا‌ها در هنگام بازی، جذابیت آن را چند برابر افزایش داده. هرچند با تمام موفقیت‌های این بخش شاهد نقص‌هایی در آن هستید که که گاهی شما را آزار می‌دهند. گسترگی زیاد نقشه باعث دیر لود شدن بافت‌های بازی بوده و باعث کاهش چشمگیر گرافیک آن است که  طراح هنری قوی و پویا باعث شده که این مشکل کمتر تو ذوق بزند؛ نشان ندادن قسمت علامت گذاری شده توسط هم تیمی‌های شما و خودتان بر روی نقشه یکی دیگر از نقاط ضعف بازی است که ممکن است در آپدیت‌هایی که در آینده برای این عنوان منتشر می‌شود این مشکل از بین برود.

سه بتل رویال Blackout، PUBG و Fortnite در حال حاضر موفق‌ترین بتل رویال‌های ساخته شده‌اند که هر کدام بخش زیادی از بازی بازان را به سمت خود کشیده‌اند ، هرکدام دارای نقاط قوت و ضعف خاص خود هستند و باید دید که پیشرفت در عناوین بتل رویال آینده تا چه حد دید می‌شود، Blackout در حال حاضر بخاط نقاط قوت زیادی که نسبت به PUBG و Fortnite بهترین بازی در سبک بتل رویال است که البته هر کدام از این عناوین طرفداران  مخصوص خود را دارند؛ بتل رویال در حال حاضر بیشتر از دیگر سبک‌ها برای بازی بازان تازگی دارد و همین علت باعث گستردگی این سبک شده است ، سازندگان به دنبال ساخت بتل رویال‌های موفق‌تر و جدیدی هستند که به‌ توانند با دیگر بازی‌‌ها در این سبک به رقابت بپردازند و بازیکنان بخش آنلاین را به سمت عنوان خود بیاورند کاری که اکتیوژن موفق به انجام دادن آن شد و با ساخت بخش Blackout در Black Ops 4 بازیکنان زیادی را به سمت بتل رویال خود کشید و توانست در رقابت با PUBG و Fortnite سر بلند باشد، از بتل رویال Blackout  به‌عنوان بهترین بتل رویال حال حاضر نام بره شود؛ قطعا در آینده شاهد بتل رویال‌های موفق تری خواهیم بود چرا که رقابت در میان سازندگان در حال حاضر به اوج خود رسیده است ؛ تمامی سازندگان بزرگ صنعت گیم به دنبال ساخت بتل رویالی موفق و یا اضافه کردن محتویات جدید به عناوین ساخته شده خود هستند تا در رقابت با دیگر سازندگان پیروز شوند و کاری انجام دهند که بازی بازان از عناوین آن‌ها استقبال کنند؛ باید ببینیم که سبک بتل رویال در آینده نه چندان دور دست خوش چه تغییراتی می‌شود و آیا باز هم موفق می‌شود تا بازی بازان را مثل شرایط فعلی مجذوب عناوین ساخته شده در این سبک کند یا دیگر آن ها کمتر جذب سبک بتل رویال می شوند.

' ); w.anetworkParams[ ad.id ] = ad; d.write( ' ad

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

Warning: mysqli_connect(): (28000/1045): Access denied for user 'viroreir_mff567g'@'localhost' (using password: YES) in /home/viroreir/vknews.ir/akharin.php on line 11 Failed to connect to MySQL: Access denied for user 'viroreir_mff567g'@'localhost' (using password: YES)