ورود به مدیریت وبلاگ

حلقه جدید زنجیر تنش‌های آمریکا و ترکیه درباره مسئله سوریه/ همکاری‌های مشترک دو کشور به بن‌بست خواهد رسید؟

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛  ژنرال فلیکس گدنی، معاون بریتانیایی فرمانده نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به رهبری آمریکا در عراق و سوریه در یک کنفرانس مطبوعاتی در پنتاگون در پاسخ به سؤال خبرنگاران مبنی بر اینکه «آیا تنش‌های به وجود آمده در روابط دیپلماتیک بین ترکیه و آمریکا بر همکاری‌های نظامی دو کشور تأثیر خواهد داشت؟ آیا ممکن است که ترکیه نسبت به استفاده آمریکا از پایگاه اینجرلیک تجدید نظر کند؟» اظهار داشت: خیر، در همکاری نظامی با متحدمان ترکیه هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد.

حلقه جدید زنجیر تنش‌های آمریکا و ترکیه درباره مسئله سوریه/ همکاری‌های مشترک دو کشور به بن‌بست خواهد رسید؟

ترکیه نقش مهمی در ائتلاف ضد داعش بر عهده دارد. ترکیه کشوری است که همواره از ائتلاف و اتحاد نظامی با ما حمایت کرده است و یکی از ارزشمندترین متحدان ما در ناتو محسوب می‌شود، در عین حال یکی از مهم‌ترین متحدان ما در منطقه است. شاید در سطح استراتژیک تحولاتی رخ داده باشد اما در روابط حرفه‌ای بین ما هیچ تغییری از نظر عملیاتی و تاکتیکی رخ نداده است.

گزارش| تأثیر تنش‌های سیاسی بین ترکیه و آمریکا در همکاری‌های نظامی

ژنرال گدنی با اشاره به اجرای توافق واشنگتن با آنکارا در مورد منبج اعلام کرد: گشت‌زنی‌های مشترک بین نیروهای نظامی آمریکا و ترکیه در منبج پس از آمادگی و آموزش‌های لازم به زودی آغاز خواهد شد. فرآیند آغاز شده در منبج مطابق با توافقات دو کشور ادامه دارد. نظامیان ترک گشت‌زنی‌های مستقل در مرزهای منبج را ادامه می‌دهند و بنا بر اطلاعاتی که ما داریم این گشت‌زنی ها موفقیت‌آمیز بوده‌اند.

در حالی که نیروهای نظامی ترکیه تأمین امنیت منبج را در دست گرفته‌اند، ژنرال گدنی خاطرنشان کرد: نیروهای دموکراتیک سوریه که تحت حمایت آمریکا هستند، خود را برای عملیات نهایی علیه داعش در منطقه هاژین، 200 کیلومتر دورتر از منبج آماده می‌کنند و در حال ایجاد پست‌های ایست و بازرسی در دره رود فرات هستند.

این اظهارات فرمانده پنتاگون در حالی مطرح می‌شود مقامات اطلاعاتی آمریکا اذعان کردند که تنش‌های اخیر میان ترکیه و آمریکا بر سر تحریم‌های واشنگتن علیه ترکیه به خاطر زندانی شدن کشیش اندرو برانسون می‌تواند جلوی پیشرفت‌های جدید در مقابل داعش را بگیرد.

یکی از مقامات اطلاعاتی آمریکا در ارزیابی تنش‌های اخیر به وجود آمده بین واشنگتن و آنکارا به روزنامه نیویورک‌تایمز گفته است: حلقه جدید در زنجیر تنش‌های آمریکا و ترکیه در مسئله سوریه ایجاد خواهد شد. به طوری که همکاری‌های مشترک دو کشور در سوریه به بن‌بست خواهد رسید.

همچنین یکی از مقامات بلندپایه اطلاعاتی آمریکا و یکی از مقامات بلندپایه ضدتروریسم اتحادیه اروپا در بیانات جداگانه‌ای اعلام کرده‌اند: تنش‌های بین واشنگتن و آنکارا باعث خواهد شد که ترکیه آمریکا را از اطلاعاتی که در مورد جنگجویان مظنون داعش دارد، محروم کند و یا مانع عملیات اطلاعاتی برای ریشه‌کن کردن تروریسم در سوریه شود. حتی ترکیه می‌تواند مرزهای خود را بار دیگر بر روی گروه‌های تروریستی برای ورود به مناطقی از سوریه که آمریکا و هم‌پیمانانش وجود دارند باز کند.

سث جونز مسئول پروژه تهدیدات فراملی در مرکز مطالعات بین‌المللی و استراتژیک واشنگتن اعلام کرد: ترکیه حمایت‌هایی از احیای تحریر الشام در شمال سوریه کرده است. ترکیه از این نوع گروه‌های جهادی برای مقابله با نیروهای یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) استفاده کرده است. برخی از حمایت‌های ترکیه از گروه‌های افراطی در حومه ادلب انجام می‌گیرد. در حالی که این منطقه یکی از آخرین پناهگاه‌های مخالفان سوری است که اکنون زیر آتش دولت سوریه قرار دارد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

تأثیر تنش‌های سیاسی بین ترکیه و آمریکا در همکاری‌های نظامی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

Warning: mysqli_connect(): (28000/1045): Access denied for user 'viroreir_mff567g'@'localhost' (using password: YES) in /home/viroreir/vknews.ir/akharin.php on line 11 Failed to connect to MySQL: Access denied for user 'viroreir_mff567g'@'localhost' (using password: YES)