ورود به مدیریت وبلاگ

ربات‌ های بوستون داینامیکس، پتانسیل رهبری قیام رباتیک را دارند

آیا پیشرفت بوستون داینامیکس در رباتیک، تهدیدی برای آینده است؟ در این گزارش به بررسی ربات انسان نمای اطلس و ربات‌های چهارپای آن می‌پردازیم.

همه ما فیلم‌‌های علمی تخیلی دیده‌ایم و باور داریم یک تجربه از آینده دنیای واقعی ماست. آینده‌ای مملو از ربات‌های پیشرفته که با هوش مصنوعی توانایی تحلیل مسائل مثل مغز انسان را دارند. بوستون داینامیکس اسمی که این روزها بارها می‌شنویم در سال‌های اخیر به پیشرفت‌های قابل توجهی در ساخت ربات‌ چهارپا دست یافته است. با زومیت همراه باشید تا به بررسی این ربات‌ها بپردازیم.

سال ۱۹۹۲ کمپانی بوستون داینامیکس (boston dynamics) به‌عنوان شاخه‌ای مستقل و جدا شده از موسسه‌ی فناوری ماساچوست (MIT) راه‌اندازی شد، این شرکت تا به امروز ماشین‌های فوق‌العاده پیچیده‌ای به‌خصوص با شبیه‌سازی از حرکات حیوانی ساخته است.

بیگ‌داگ (BigDog)

bigdog

bigdog

تأمین مالی ساخت این ربات بر عهده‌ی آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته‌ی دفاعی یا به اختصار دارپا بود که مختصص سرمایه‌گذاری در حوزه‌های پرخطر و پربازده است.

قادر به حمل ۱۵۴ کیلوگرم بار و بالا رفتن از شیب ۳۵ درجه لیتل‌داگ (LittleDog) در سال 2009

LittleDog

لیتل‌داگ کوچک‌ترین ربات چهارپای ساخت بوستون داینامیکس به‌حساب می‌آید. دارپا این بار نیز مسئولیت تأمین مالی ساخت این ربات را برعهده داشت.

لیتل‌داگ به باتری‌های لیتیم پلیمر تجهیز شده 30 دقیقه آماده به‌کار و در زمین‌های ناهموار سنگلاخی می‌تواند به‌صورت سینه‌خیز حرکت کند آلفاداگ پروتو (AlphaDog Proto) در سال ۲۰۱۱

AlphaDog Proto

AlphaDog Proto

هنگامی که آلفاداگ پروتو پا به صحنه گذاشت، هدف‌های نظامی بوستون داینامیکس بیش از پیش شفاف شد. این بار علاوه بر دارپا، نیروی تفنگداران دریایی ایالات متحده نیز تأمین مالی ساخت این ربات چهارپا را برعهده گرفت. آلفاداگ پروتو به لطف بهره‌مندی از موتور درون‌سوز (احتراق داخلی) سروصدای کمتری داشت و همین مسئله آن را به وسیله‌ی مناسب‌تری برای انجام مأموریت در زمین نبرد تبدیل می‌کرد.

تحمل وزن ۱۸۱ کیلوگرمی مسافت 32 کیلومتر ساپورت سیستم (Legged Squad Support System) در سال 2012

Legged Squad Support System

Legged Squad Support System

ساپورت سیستم (Legged Squad Support System) یا به اختصار LS3 بود که تحرک و قدرت بیشتری از نسل پیشین خود داشت. به‌کارگیری آرایه‌ای از حسگرها در ال اس ۳، به این ربات چهارپا امکان داد در حین مسیریابی روی عوارض ناهموار زمین از راهنمای انسانی نیز پیروی و از برخورد با موانع جلوگیری کند.

این ربات در صورت زمین خوردن می‌توانست بدون هیچ کمکی مجددا روی پاهایش بایستد. اسپات (Spot) در سال 2015

spot

ربات برقی هیدرولیکی به نام اسپات (Spot) با وزن نزدیک به ۷۲.۵ کیلوگرم به طرز قابل توجه‌ای از مدل‌های چهارپای پیشین کوچک‌تر بود و برای فعالیت‌های داخلی و خارجی طراحی و ساخته شده بود.

مسیریابی خودکار بدون برخورد به مانع بالا رفتن از پله‌ها و تپه‌ها اسپات‌مینی (SpotMini) در سال 2016 و 2017

spotmini

spotmini

برادر کوچک‌تر اسپات با وزن نزدیک به ۲۵ کیلوگرم رونمایی شد. این ربات در آن زمان کوچک‌ترین و خبیث‌ترین ربات ساخت بوستون داینامیکس محسوب می‌شد. اسپات‌مینی برخلاف برادر بزرگ‌ترش یک ربات چهارپای کاملا برقی بود و برای انتقال انرژی از روش هیدرولیکی استفاده نمی‌کرد. این ربات اکنون می‌تواند با بازوی خود اقدام به باز کردن در کند و به‌زیرکی با پایش مانع از بسته شدن آن شود. حتی در صورتی که شخصی بخواهد اسپات‌مینی را از انجام مأموریتش باز دارد، این ربات با وی مقابله می‌کند.

الکتریکی شدن وزن کمتر از 25 کیلوگرم بهره‌گیری از حسگرهای فراوان و قابلیت‌های مسیریابی پیشرفته‌ ۹۰ دقیقه آماده به‌کار با بهره‌گیری از یک بازو، قابلیت جابه‌جایی اجسام (حتی شکننده) سیستم هوش مصنوعی

دانلود

در ویدئویی که بوستون داینامیکس در می ۲۰۱۸ منتشر کرد، پیشرفت و تکامل خیره‌کننده‌ی اسپات‌مینی به‌خوبی نشان داده شد. این ربات اکنون با تجهیز به سیستم مسیریابی پیچیده‌ای می‌تواند راه خود را از میان دفاتر و آزمایشگاه‌های شرکت به‌خوبی پیدا کند و به حرکت در مسیری که قبلا نقشه‌ی آن را ترسیم کرده است، بپردازد. همچنین اندکی پس از انتشار این ویدئو اعلام شد که بوستون داینامیکس پس از گذشت نزدیک به ۳ دهه فعالیت در عرصه‌ی ربوتیک، اسپات‌مینی را برای عرضه‌ی تجاری در سال ۲۰۱۹ آماده می‌کند.

ربات کوچک SandFlea - توقف تولید

یک سری دیگر از ربات‌های بوستون داینامیکس از تولید خارج شده‌اند؛ بطور مثال از ربات کوچک SandFlea فقط دو مدل وجود دارد و از خط تولید خارج شده است.

SandFlea

ربات SandFlea

مقاله‌های مرتبط:

بوستون داینامیکس در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری عظیمی در حوزه‌ی هوش مصنوعی انجام داده و دستاوردهای زیادی را نیز به‌همراه داشته است که برای مثال می‌توان به سیستم تشخیص صوت و هوش مصنوعی توسعه یافته، اشاره کرد که هر یک به تنهایی دستاوردهای بزرگی را برای این غول ربات سازی به ارمغان آورده‌اند. بوستون داینامیکس رفته رفته بر توانایی‌های خود در زمینه‌ی هوش مصنوعی اضافه می‌کند. شماری از گمانه‌ها حکایت از این دارد که بوستون با توسعه‌ی هوش مصنوعی و ربات‌های کارآمد، سعی دارد تا به سرعت جمع آوری داده‌هایش شتاب بیشتری داده و این ربات‌ها را در شرایط و مکان‌هایی استفاده کند که انسان قادر به نفوذ به آن‌ها نیست.

اطلس (atlas) در سال 2013

اطلس / Atlas

ربات اطلس / atlas

 سرعت پیشرفت توانایی‌های اطلس در چند سال اخیر تحسین برانگیز است. آخرین ویدیوی منتشر شده از اطلس در ماه‌های گذشته نشان از این داشت که اطلس قادر است با پریدن از موانع مختلف، همچون یک ژیمیناست کاربلد، پشتک بزند و روی دو پا فرود بیاید. اطلس پروژه‌ای است که بوستون داینامیکس در سال‌های اخیر توسعه آن را آغاز کرده است. بوستون داینامیکس در اولین روزهای آغاز پروژه تنها در پی آن بود تا تعادل اطلس را در حالت‌های مختلف حفظ کند، حال آنکه امروز شاهد دویدن این ربات هستیم.

قابلیت راه رفتن و دویدن حفظ تعادل و بلند شدن از روی زمین راه رفتن در میان درختان با وجود حسگر‌های بیشمار

در جدیدترین ویدیوی منتشر شده از اطلس، قابلیت دویدن و پشتک‌زدن خود را به رخ می‌کشد.

دانلود

دانلود

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

Warning: mysqli_connect(): (28000/1045): Access denied for user 'viroreir_mff567g'@'localhost' (using password: YES) in /home/viroreir/vknews.ir/akharin.php on line 11 Failed to connect to MySQL: Access denied for user 'viroreir_mff567g'@'localhost' (using password: YES)