ورود به مدیریت وبلاگ

آمادگی برای زایمان، چمدانتان آماده است؟

حالا دیگر به وقت وضع حمل خیلی نزدیک شده اید و فکر خوبی است که برای رفتن به بیمارستان خود را آماده کنید.

زایمان پیش از موعد به زایمانی گفته می شود که در هفته های قبل از ۳۷ اتفاق بیفتد که شامل انقباضات رحمی و تغییراتی در لگن است البته تا زمانی که پزشکتان معاینه ی داخلی انجام ندهد، نمی فهمید که لگن دچار تغییراتی شده است. به همین دلیل به محض مشاهده ی هر نوع درد منظم و ادامه دار شکممی و انقباضات رحمی پیوسته، باید با پزشک خود یا بخش زایمان بیمارستان تماس بگیرید تا تحت معاینه ی داخلی قرار گیرید. بنابراین معاینه سریع و به هنگام، احتمال درمان موفقیت‌آمیز مشکل پیش آمده یا جلوگیری از وقوع مشکل و خطرات احتمالی را کاهش می دهد .در مواردی که خطر زایمان پیش از موعد وجود دارد، در صورتی که زود تشخیص داده شود و لگن بیشتر از ۳ سانت باز نشده باشد، می‌توان دردها و انقباضات را متوقف کرد و مانع از زایمان شد. اگر زایمان زودرس در هفته ی بعد از ۳۵ اتفاق بیفتد، احتمالاً پزشک برای توقف دردها و انقباضات و ممانعت از زایمان تلاشی نخواهد کرد، جز در برخی شرایط نادر (مثل دیابت ضعیف کنترل شده).

اگر متوجه دردها و انقباضات رحمی منظم، پیوسته و ناراحت کننده شدید ( بیش از ۵ یا ۶ ساعت متوالی) و هنوز به هفته ی ۳۵ و ۳۶ وارد نشده اید، حتماً با پزشک تماس بگیرید. همچنین اگر به نظرتان کیسه ی آب شما پاره شده است یا با هر گونه خون ریزی مواجه اید حتما با پزشک را باخبر کنید. در فصل ۱۵ در مورد زایمان پیش از موعد بیشتر خواهید خواند.

زمانی که نوزاد دیر می کند

در اولین ملاقات پس از بارداری با پزشک، او به شما زمان تقریبی زایمان را اعلام می کند و بقیه ی دوران را به امید رسیدن به آن روز سپری می کنید. اما بهتر است خیلی به تاریخ دقیق تولد نوزادتان اتکا نکنید، زیرا از هر ۲۰ زن یک نفر دقیقاً در همان روز زایمان می کند.

تاریخ زایمان به این دلیل برای خانم های باردار تعیین می‌شود که اکثریت بدانند حدوداً در چه تاریخی وضع حمل می کنند و معمولاً زایمان بیشتر خانم ‌ها در حدود همان تاریخ خواهد بود. معمولاً از هر۵ خانم باردار، ۴ نفرشان در هفته های بین ۳۷ تا ۴۲ بارداری زایمان می‌کنند. اگر تا هفته ۴۰ زایمان نکنی،د فکر زایمان تحریکی در ذهن پزشکی شما جرقه میزند. در فصل ۹ می‌توانید نکات بیشتری در خصوص زایمان تحریکی بخوانید.

در روزهای نزدیک زایمان نشستن در خانه، جویدن ناخن‌ها و انتظار، کار خوبی نیست، به خصوص که در همان روز مقرر دوستان و آشنایان هر پنج دقیقه یک بار به شما زنگ بزنند و بپرسند که آیا زایمان کرده اید یا خیر و این، استرس شما را بیشتر می کند. بهتر است در چنین شرایطی تلفن را جواب ندهید و آن را روی پیغام گیر بگذارید یا بهتر است از همسرتان بخواهید به دوستان و فامیل بگوید که آنقدر زنگ نزنند، چرا که این سوالات خیرخواهانه تلفنی استرس شما را زیاد می کنند.

برای رفتن به بیمارستان آماده شوید

حالا دیگر به وقت وضع حمل خیلی نزدیک شده اید و فکر خوبی است که برای رفتن به بیمارستان خود را آماده کنید. احتمالاً نمی‌خواهید که در آخرین لحظه تازه اقدام به بستن چمدان تان کنید یا به مغازه بروید، تا یک صندلی ماشین نوزاد بخرید. باید این کارها را خیلی قبل از تاریخ زایمان انجام دهید و حالا روی چیزهای مهم تر تمرکز کنید.

چمدان خود را ببندید

بسیاری از خانمها از اینکه ببیند ساکشان برای رفتن به بیمارستان یا زایشگاه بسته شده است، احساس آرامش می‌کنند. وقتی ساکتان آماده باشد، فرصت کافی برای تمرکز روی علائم احتمالی زایمان را دارید و دیگر نگران نخواهید بود که آماده نیستید. البته باید برای دو نفر ساک ببندید!

بعضی خانمها بستن چمدان یا ساک خود را برای بیمارستان تا آخرین لحظه به تعویق می اندازند، زیرا فکر می کنند زمانی که وقت زایمان برسد، فرصت و تمرکز کافی برای آماده کردن ساک خود را خواهند داشت. مثلاً یکی از دوستان ما هم همین‌طور فکر می‌کرد، اما ناگهان مدتی قبل از تاریخ زایمان متوجه شد کیسه ی آبش پاره شده و دیگر فرصتی برای بستن ساک نداشت، به خصوص که مجبور بود برای پیدا کردن ساک و بیرون آوردن آن، خود را خم و راست کند و به خود پیچ و تاب بدهد تا بتواند ساک را از انباری، اتاق زیر شیروانی یا جاهای تنگ و باریک دیگر بیرون بیاورد که در چنین شرایطی این نوع خم و راست روده ها توصیه نمی شود وسایلی که باید برای بیمارستان آماده کنیم بستگی به نوع زایمان تان دارد می توانید از فهرست زیر برای آماده سازی و سایر خود استفاده کنید:

وسایل مورد نیاز شما:

- دو لباس خواب گشاد و راحت (که از جلو باز شود تا شیردهی با آن آسان باشد)؛

- دمپایی و جوراب؛

-برس، شانه، خمیردندان و دستمال توالت؛

- سوتین مخصوص شیر دهی و پد های شیر دهی (از هر داروخانه ای می‌توان آنها را تهیه کرد)؛

- لباس های مناسب برای زمان ترخیص و رفتن به خانه؛

- لباس زیر زنانه (هر چه بزرگتر بهتر) و نوار بهداشتی؛

- کیسه یا بطری آب داغ (برای کاهش درد زایمان بسیار عالی است، اما بیمارستان آن را در اختیار بیمار قرار نمی دهد پس بهتر است خودتان یکی تهیه کنید)؛

- اسپری آب برای خنک کردن صورت؛

- دوربین؛

- غذای سبک و نوشیدنی (برای قبل یا بعد از زایمان)؛

- دفترچه تلفن و آدرس های شما.

وسایل مورد نیازنوزاد:

- پوشک؛

- سه زیر پیراهن دکمه دار که در زیر باسن دکمه ها به هم وصل می شوند؛

- سه دست لباس سرهمی نوزادی؛

- جوراب، کلاه و دستکش یک انگشتی (با توجه به فصل)؛

- دو دست ژاکت؛

- صندلی کودک یا ساک حمل (به مبحث "انتخاب و استفاده از یک صندلی ماشین” رجوع کنید)؛

- شال و پتوی مسافرتی نوزاد یا قنداق فرنگی.

انتخاب و استفاده از صندلی ماشین

برای انتقال نوزاد از بیمارستان به خانه یا ماشین، به یک صندلی مخصوص ماشین برای نوزاد نیاز دارید و این یعنی قبل از زایمان باید یک صندلی ماشین مناسب تهیه کنید.

- در برخی کشورها استفاده از صندلی ماشین برای نوزادان و قرار دادن آن ها در این صندلی ها تا دو سالگی اجباری است.

- تمام صندلی‌های ماشین باید ماه و نشانه های استاندارد داشته باشند.

- تمام صندلی های ماشین باید به دقت و طبق دستورالعمل نوشته شده ی کارخانه، روی آن ها یا دفترچه شان نصب شوند.

البته می توانید به جای خرید یک صندلی ماشین، آن را از دوستان و آشنایان قرض بگیرید اما توصیه ما این است که برای احتیاط بیشتر و حفظ سلامت نوزادتان بهتر است یک صندلی نو بخرید و به هنگام خرید نکات زیر را چک کنید:

-آیا این صندلی از ابتدای تولد برای نوزاد مناسب است.

-چک کنید که صندلی کمربند محکم و بند های مطمئن و بندهای قابل تنظیم داشته باشد.

-صندلی نوزاد باید به خوبی از سر و گردنش محافظت کند.

نکات دیگری که باید در نظر گرفت:

- آیا تشک و روکش صندلی نرم است و می‌توان به راحتی آن را تعویض کرد و شست؟

- آیا صندلی کودک می‌تواند از حالت ثابت به شکل صندلی گهواره ای در آیند تا در منزل برای تاب دادن و خواباندن نوزاد استفاده شود؟

- آیا می توان این صندلی را در بالای کالسکه یک نوزاد قرار داد و محکم بست؟

-به هنگام قرار دادن نوزاد در صندلی ماشین، ابتدا کمربند صندلی را محکم ببندید و بعد روی آن پتو بیندازید، چرا که وجود یک پتو در زیر کمربند یا حتی پوشیدن لباس کلفتی مثل کاپشن می‌تواند موجب شل شدن کمربند و لیز خوردن نوزاد به بیرون شود.

سعی کنید نوزاد را در صندلی جلو قرار ندهید، به خصوص اگر ماشین کیسه هوا دارد، چرا که باز شدن کیسه ی هوا ممکن است با فشاری که به صورت نوزاد وارد می‌کند، موجب خفگی او شود، حتی اگر صندلی جلو، خیلی عقب کشیده شده باشد.

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

Warning: mysqli_connect(): (28000/1045): Access denied for user 'viroreir_mff567g'@'localhost' (using password: YES) in /home/viroreir/vknews.ir/akharin.php on line 11 Failed to connect to MySQL: Access denied for user 'viroreir_mff567g'@'localhost' (using password: YES)