پیشگیری از سوختگی در کودکان، یک دستور العمل فوری

ورود به مدیریت وبلاگ

پیشگیری از سوختگی در کودکان، یک دستور العمل فوری

در هر خانواده ای همه روزه بساط طبخ غذا و آب جوش و چایی براه است پس امکان سوختگی وجود دارد.

متاسفانه از آنجا که بسیاری از خانواده‌ها هنگام استفاده از کتری ، سماور یا طبخ غذا نکات حفاظتی را رعایت نمی‌کنند و نسبت به اهمیت آن از نظر حفظ ایمنی کودکان بی‌توجهند ، سوختگی با مایعات داغ ۷۰ درصد سوختگی اطفال را در کشور تشکیل می‌دهد . چون احتمال ریختن چایی و آب جوش (مثلا کتری از بالای سماور) بیشتر از دیگر انواع سوختگی ها است لذا خانواده ها باید مراقب کودکان خود باشند و اقدامات لازم را در جهت پیشگیری از سوختگی انجام دهند اما اگر به هر دلیلی کودک شما دچار سوختگی شد در آن لحظات ابتدایی ( که بلحاظ زمانی بسیار مهم است ) چکار خواهید کرد ؟ با  ما همراه باشید تا دستورالعمل فوری برای سوختگی کودکان را تقدیم حضورتان کنیم .

پیشگیری از سوختگی کودکان

در هر خانواده ای همه روزه بساط طبخ غذا و آب جوش و چایی براه است پس امکان سوختگی وجود دارد . اولین و بهترین کاری که میتوان در مورد خطر سوختگی انجام داد پیشگیری است . منظور از پیشگیری ، انجام کارهای خیلی تخصصی نیست بلکه میتوان با رعایت نکات ساده ، از سوختگی کودک دلبند خود جلوگیری کنید . به عنوان مثال اگر دستگیره قابلمه یا ماهیتابه آشپزخانه شما شل شده میتوانید با سفت کردن پیچ آن ، از یک فاجعه بزرگ جلوگیری نمایید برای یک لحظه تصور کنید از همین قابلمه معیوب برای جوشاندن آب استفاده کنید و در زمان برداشتن آن از روی اجاق گاز ، دستگیره جدا شده و محتویات قابلمه به محیط اطرافتان بپاشد . حتما میگویید چه اتفاق بدی !! پس بیخودی نیست که کارشناسان میگویند پیشگیری بهتر از درمان است . پس اولین وظیفه ما پیشگیری از سوختگی کودکان با اجسام داغ در منازل از طریق افزایش آگاهی و فرهنگسازی مناسب و همچنین رعایت استانداردهای لازم در مورد وسایلی است که با حرارت سروکار دارند (مانند وسایل پخت و پز آشپزخانه).

تمام پریزهای برق را با سرپوش بپوشانید ، تمام مواد قابل اشتعال و سمی را از دسترس کودک دور نگه دارید ، مطمئن شوید سیم‌های برق آسیبی نمی‌زنند و بی‌خطر هستند ، وقتی از اتو، اتوی مو و اتوی فر مو کنار کودکان استفاده می‌کنید حتما مراقب باشید ، از هشداردهنده‌های دود در اتاق خواب‌ها یا سایر نقاط خانه استفاده کنید ، در خانه سیگار نکشید و از آتش‌بازی در خانه خودداری کنید ، سعی کنید ترموستات آبگرمکن تان روی ۴۹درجه بوده یا آن را روی درجه کم‌ متوسط تنظیم کنید ، آب حمام کودک را پیش از آنکه بگذارید به آن وارد شود حتما با آرنج تان چک کنید و همیشه زمانی که از وان یا دوش استفاده می‌کنید اول و آخر کار آب سرد را باز کنید ، موقع پخت‌وپز، دستگیره قابلمه را به طرف داخل قرار دهید نه در جلو که کودکان نتوانند به آن دست بزنند یا خرابش کنند . از رومیزی یا زیربشقابی‌های بزرگ استفاده نکنید چراکه کودک به‌راحتی می‌تواند آن را بکشد . هنگام پخت‌وپز، نوشیدن یا خوردن چیزهای داغ کودک‌تان را در بغل نگه ندارید .

دستورالعمل فوری برای سوختگی کودکان

فرض کنید خدای نکرده کودک شما دچار سوختگی شده است . قبل از هر چیز خونسردی خود را حفظ کرده و دست پاچه نشوید چرا که لحظات ابتدایی سوختگی بسیار مهم است و در صورت سهل انگار ممکن است عواقب بدی در انتظار کودک شما باشد پس نباید فرصت را از دست داد . ابتدا لازم است در زمان سوختگی ، همه لباس های کودک را از منطقه سوخته خارج کنید و در موارد سوختگی شیمیایی با مقادیر زیاد آب سرد منطقه را شستشو دهید به هیچ وجه برای درمان سوختگی از یخ یا روغن استفاده نکنید . اگر منطقه سوختگی بزرگ است، برای درمان سوختگی کودک را در آب سرد غوطه ور نکنید چون ممکن است باعث شوک شود و از روغن و یخ استفاده نکنید . همچنین کودک را روی زمین بخوابانید و موضع سوختگی را در صورت امکان بالاتر از سطح قلب قرار دهید .

یکی از مهم‌ترین باورهای غلط رایج در میان خانواده‌ها استفاده از یخ در سوختگی‌های شدید است . در صورتی که یخ باعث می‌شود که خونرسانی به بافت‌های پوست کم شود و سطح عملکرد بدن برای مقابله با التهابات کاهش یاید . به این ترتیب میزان آسیب به بافت‌های آسیب‌دیده نیز افزایش خواهد یافت . پس هرگز نباید پوست سوخته را با یخ خنک کرد، بلکه به جای آن می‌توان از آب سرد برای خنک‌کردن ناحیه آسیب‌دیده بهره گرفت .

پوست را با یک گاز استریل از عفونت احتمالی محافظت کنید . همچنین با پزشک تان تماس بگیرید. ممکن است به دستور پزشک بتوانید از پماد خنک کننده استفاده کنید . بسته به سوختگی، پزشک ممکن است توصیه کند که چندین ماه در معرض نور آفتاب قرار نگیرد تا پوست موضع تغییر رنگ پیدا نکند . بدلیل سوختگی پوست قرمز رنگ شده و در سوختگی های درجه دو و درجه سه که شدیدتر است پوست تاول میزند . به هیچ وجه تاول ها را سوراخ نکنید چون خود تاول ها از ابتلا به عفونت پیشگیری می کنند. روی سوختگی را با گاز استریل بپوشانید و کودک را گرم و آرام نگه دارید . هرچه سریع تر با پزشک تماس بگیرید .

اگر سوختگی سطحی بوده و زیاد جدی نباشد میتوانید از پمادهای سوختگی استفاده کنید ولی اگر از همان ابتدا متوجه شدید که سوختگی شدید است به هیچ عنوان وقت را تلف نکنید و بعد از گذاشتن گاز استریل بر روی سوختگی ، بلافاصله به اورژانس مراجعه نمایید .

لازم به ذکر است میزان آسیب تا دو سه روز پس از بروز سوختگی نیز حتی برای متخصصان مشخص نیست و برای تعیین عمق سوختگی و ماهیت آن باید حداقل سه تا چهار روز منتظر ماند و کودک سوخته را در موارد سوختگی بالای ۱۵ درصد در مراکز درمانی تحت مراقبت قرار داد ، اما در مواردی که سوختگی زیر ۱۵ درصد باشد ، می‌توان از کودک در منزل نگهداری کرد و با نوشاندن مایعات به او از کم آبی بدن کودک که از عوارض اولیه پس از سوختگی است ، جلوگیری کرد . همچنین در این مدت باید از داروهای آنتی‌بیوتیک خوراکی و کرم‌های موضعی برای کاهش درد و سوزش محل سوختگی استفاده کرد .

بدون تردید هیچ کمکی برای کاهش درد ناشی از سوختگی در کودکان موثر تر از پیشگیری از سوختگی و توجه به حفظ ایمنی کودک در مواجهه با عوامل خطر ساز در منزل یا خارج از آن نخواهد بود .

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

Warning: mysqli_connect(): (28000/1045): Access denied for user 'viroreir_mff567g'@'localhost' (using password: YES) in /home/viroreir/vknews.ir/akharin.php on line 11 Failed to connect to MySQL: Access denied for user 'viroreir_mff567g'@'localhost' (using password: YES)